31 Ocak 2008 Perşembe

İstanbul Davutpaşada Patlama

Patlama, Davutpaşa Çiftehavuzlar Caddesi’nde bir iş merkezinde meydana geldi. Patlama sonucu bina çöktü, 11 kişinin öldüğü, enkaz altında yaralıların olduğu belirtiliyor. 40 yaralı çevredeki hastanelere kaldırıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler, patlamanın terörle ilgisi olmadığını, maytap atölyesinden kaynaklanmış olabileceğini, kesin nedenin belli olmadığını söyledi.

26 Ocak 2008 Cumartesi

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

KOMBİ BAKIM

Bakım esnasında mesleğini icra eden teknisyen sorumluluk aldığı bu cihaz üzerinde bakım yaparken gördüğü muhtelif aksaklıkları mutlaka tüketiciye rapor etmek zorunda.

Bacalı cihazlar kesinlikle göz ardı edilmemelidir bu tip cihazlar direk ev bacalarına bağlı olduğundan baca emniyet limitinin görev yapıp yapmadığını mutlaka denemeli gerekirse değerini kaybeden emniyet limitleri değişmelidir.

Baca bağlantı haznesini temizlemelidir.

Siz Tüketici dostlarımızda mümkün olduğu kadar servis elemanın başında durmalı yapılan işlemin sizin gözünüzde ne derece doğru olduğunu bilmeli gerektiğinde teknikeri uyarmalısınız.

Evinize bakıma gelen teknisyenin bir elektrik süpürgesi ve bir bez isteyerek yaptığı bakım hiç bir zaman bakım değildir bunu aklınızdan çıkartmayın.

Kombilere kış sezonu başlamadan mutlaka bakım yaptırmalısınız!

Evinizde kullandığınız doğalgaz cihazlarına kesinlikle kendiniz müdahale yapmayınız.

İnternette yayınlanan bir çok web sitesi var her önüne gelen servis olmuş ve her marka kombiye tamir bakım yapılır diye boy boy reklam yayınlamakta. Bir çok forum sitesinde kombi nasıl sökülür nasıl parça değişimi yapılır gibi yazılara rastlamak mümkün ayrıca tesisatçılara ve elektrikçilere kombi tamiri yaptırtan kişilerde var LÜTFEN bu tür şeylere baş vurmayın.

25-30 ytl bakım yapılır diye reklam yapan insanlara kanaat getirmeyin günümüzde 20 ytl gibi bir rakama servis hizmetine gelen servis sadece 25-30 ytl gibi bir rakama bakım yapması mümkün değildir.

Bu şekilde müşteriye yaklaşan şahıslar kombilerde bir çok arızaya sebep vermekte bakım için gittikleri evlerde 250-300 ytl gibi masraflar çıkartmaktadırlar.

Cihazlarınızı yetkili servislerinize Ustalık belgesi taşıyan tekniksyenlere ve ciddi firmalara emanet edin!

Doğalgaz Kullanımının Getirdiği Avantajlar

Doğalgazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır.
Uzun zaman dilimi içinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.
Gaz oluşundan dolayı hava ile çok iyi karıştığından yanma verimi yüksektir.
Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.
Verimli bir yakıt olması sebebiyle hem ekonomiktir hem de enerji tasarrufu sağlar.
Katı ve sıvı yakıtlar yanma ürünü olarak kükürt içerdiğinden, baca gazlarının suyun yoğunlaşma noktasına kadar soğutulması ve böylece suyun gizli ısısından faydalanılması imkanı yoktur. Ekonomizer ilave edilerek doğalgazın baca sıcaklığı 56°C'a kadar indirilebilir.
Doğalgazda yanma için hava gereksinimi en azdır. Bu oran kömürde yüzde 20-30, fuel-oilde yüzde 10-20, doğalgazda ise yüzde 5-10'dur.
Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.
Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.
Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmamasından dolayı bir çok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi, hem sistem veriminin hem de ürün kalitesinin artmasını sağlar.

Doğalgaz Neden Kokulandırılır ?

Doğalgaz renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle insan duyuları tarafından algılanması oldukça zordur. Kullanım sırasında olası kaçakların fark edilebilmesi ve önlemlerin zamanında alınabilmesi için içeriğine THT maddesi katılarak kokulandırılır. THT maddesi katıldıktan sonra çürük sarmısağa benzer bir koku alan doğalgaz böylelikle insanlar tarafından kolayca fark edilebilir.

Isı Yalıtımı Faydaları Nelerdir ?

Ekonomiktir: Kışın ısıtma, yazın serinletme maliyetlerini yarı yarıya azaltır.
Güvenlidir: Binanın taşıyıcı sistemlerinde korozyonları önler, binanın ömrünü uzatır.
Sağlıklıdır: Nem, bakteri, küf oluşumunu engeller, sağlıklı bir ortam oluşturur.
Konforludur: Mekanı içinde dengeli ısı dağılımı sağlayarak, daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanı oluşturur.
Çevrecidir: Sağladığı enerji tasarufu ile gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltır, çevre kirliliğini önemli ölçüde önler.

Isı Yalıtımı Nedir ?

Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Duvar ve zemin üzerine, kabul gören standartlara sahip ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan ısı yalıtımı sayesinde, Doğalgaz sarfiyatı ortalama %50 azaltılır. Yalıtımla yaz kış evinizde konforlu bir yaşam sağlayın.

Deprem Vanası Montaj Kuralı

OTOMATİK GAZ KESME CİHAZI MONTAJ KURALLARI VE UYGULAMA ŞARTLARI
Sismik hareketi agılayan gaz kesme cihazları, hem mevcut gaz kullanan ve hem de yeni gaz kullanacak tesisatlara uygulanabilecektir. Uygulama için yeterli firmalar ; gaz kullanmakta olan tesisatlarda “özel amaçlı tadilat projesi beyan edecek, yeni gaz kullanacak tesisatlarda ise çizecekleri projede gerekli düzenlemeleri yapacaklardır.(Projede cihaz marka ,model ve standartı yazılmalıdır.)
1) Elekto-mekanik tipteki cihazlar için algılama tertibatı (kontrol paneli) bina içine, gaz kesme tertibatı (solenoid vana) ise bina dışındaki tesisat bölümüne monte edilmelidir.
2) Kontrol paneli ve solenoid vana, projede belirtilen tip ve modelde olmalıdır.
3) Kontrol paneli ve solenoid vana arasındaki elektrik bağlantısının uzunluğu imalatçı firma tavsiye değerini (20 m) geçmemelidir. Bu bağlantının klemensler ile düzgün bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.
4) Kontrol paneli elektrik beslemesi buattan yapılmalıdır.
5) Kontrol paneli ; binanın deprem sırasında maruz kalacağı sismik hareketi algılayacak şekilde rijit olarak tespit edilmeli, bu amaçla bina kolon veya kirişleri haricinde bir yer kullanılmamalıdır.
6) Gaz açma ekibi tarafından ; test butonu ile cihazın kapama yaptığı kontrol edilmeli, ardından sistem tekrar kurulmalıdır.
7) Kontrol paneli üzerinde “bilgi levhası” ve “cihaz etiketi” yer almalıdır. Bu kısımdaki cihaz markası ve seri numarası, gaz açma ekibi tarafından kaydedilmelidir.
a) İmalatçı-ithalatçı firma adı ve adresi,b) Cihaz model no ve işaretlemeler,c) Anma basınç değeri ve gaz akış yönü,d) Standarda uygun deneyleri yapan kuruluşun sembolü,e) TS numarası (TS 12884)
8) Cihazın montajını yapan ve devreye alan yetkili servisin doldurmuş olduğu uygunluk belgesi teslim alınır.

İGDAŞ Sayaç Açma, Kapama Bedeli

01.01.2008 İtibariyle Geçerli Birim Fiyatları
Gaz Kesme / Açma Tutarı 15,00 YTL.
Sayaç Kaldırma / Takma Tutarı 15,00 YTL.

İGDAŞ Abone Bağlantı Bedeli

Abone bağlantı bedeli doğalgaz piyasası mevzuatı çerçevesinde belirlenen, bir defaya mahsus olmak ve iade edilmemek üzere tahsil edilen bedeldir.

Konut ve ısınma amaçlı yerlerde;200 m²'ye kadar 1 BBS, 200 m²'den sonra her 100 m²'ye 1 BBS olmak üzere,Abone Bağlantı Bedeli = Bağlantı Bedeli + Sayaç Bedeli Abone Bağlantı Bedeli = 150 USD + 40 USD (G4 Sayaç Bedeli) tutarındaki bedeldir. (Bu bedellere KDV dahil değildir.)
Mal ve Hizmet üretim amaçlı yerlerde (münferit);Abone Bağlantı bedeli: Servis Hattı bedeli + sayaç bedeli + %10 kar marjı toplamından oluşur. (KDV dahil değildir.)

Mal ve Hizmet üretim amaçlı yerlerde (münferit olmayan); 200 m²'ye kadar 1 BBS, 200 m²'den sonra her 100 m2'ye 1 BBS olmak üzere,Abone Bağlantı Bedeli = Bağlantı Bedeli + Sayaç Bedeli Abone Bağlantı Bedeli = 150 USD + 40 USD (G4 Sayaç Bedeli) tutarındaki bedeldir. (Bu bedellere KDV dahil değildir.)

Not: Abone bağlantı bedeli, T.C. Merkez Bankası döviz alış kuruna YTL'ye çevrilmektedir.

Doğalgaz sıkıntısına ÖTV tedbiri

Yaşanan son doğalgaz krizi, hükümeti farklı alanlarda önlem almaya itti. Fuel oil, motorin gibi sıvı yakıtlarla çalışan elektrik santrallerini teşvik etmek amacıyla ÖTV oranlarının aşağı çekilmesi için çalışma başlatıldı.

Hükümet enerjide yaşanan sıkıntıları aşmak için yeni tedbir arıyor. İran’ın Türkiye’ye verdiği doğalgazı kesmesinin ardından gaz ile elektrik üreten santrallerden sıvı yakıta geçmeleri istendi. Ancak bu durumda maliyetler yükseldiği için elektrik faturası kabarıyor. Bu nedenle Enerji Bakanlığı doğalgaza alternatif yakıtların maliyetini düşürmek üzere harekete geçti.

Nükleerde Enerji temeli yıl sonunda atılacak

Enerji Bakanı Güler, nükleer enerji santrali inşaatına yıl sonunda başlamayı planladıklarını söyledi. Güler, Türkiye’nin nükleer enerjiyi barışçıl amaçlar için kullanacağını ve santral ihalesinin her firmaya açık olduğunu kaydetti.

Enerji Bakanı, Amerikan Kongresi’ne sunulan ve ABD ile Türkiye’nin nükleer enerji için ortak çalışma yürütmesini içeren anlaşmanın geçen ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı Washington ziyareti sırasında ele alındığını ve karara bağlandığını söyledi.

23 Ocak 2008 Çarşamba

İstanbul’da zamlara protesto

Aralarında Haber-İş, Eğitim-Sen, Ses, DTP ve ÖDP gibi sendika ve siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu grup, Kağıthane meydanında toplanarak, zamların geri çekilmesini talep etti.

Yapılan açıklamada, asgari ücrete yapılan yüzde 4 artışa karşılık, doğalgaza yüzde 7,4, elektriğe yüzde 20, benzine de yüzde 1,4 zam yapıldığı hatırlatıldı, buna karşın çalışanların ücretlerinin aşağı çekildiği vurgulandı.

“IMF için değil, halk için bütçe” politikası uygulanmasını isteyen eylemciler, herkesi zamlara, işsizliğe ve yoksulluğa karşı mücadeleye çağırdı.

Grup, pazartesi gününden itibaren, AKP il ve ilçe binalarına yürüyerek protesto gösterilerine devam edeceklerini de ilan etti.

16 Ocak 2008 Çarşamba

Doğalgaz Faturanızı Düşürün !!!

Bu yazımda doğalgaz faturası yüksek gelen insanlarımıza yardımcı olmaya çalışacağım.
Ülkemizde kullanılan kombiler ortalama olarak 20.000kcal/s lik kalori kapasitesindedirler.
Kombilerin bu denli kalorilerinde sıcak su ve radyatör(petek) ısıtma görevide vardır.
Ülkemizde yapılan bazı araştırmalardan sizleri haberdar etmek isterim.Ortalama olarak 30 dakika sıcak su kullanımı ile harcanan gaz yaklaşık olarak 1 günlük radyatör ısınma için gerekli olan gaz harcama miktarına eşit bulunmaktadır.
Bu ne demek oluyor.Hazır sıcak su var diye dakikalarca banyolarda zevk yapan insanlarımız.Sizin banyoda , muslukta akıttığınız her sıcaksu geri dönüşümsüz olarak faturanıza yansımaktadır.
Olayın mantığını şu şekilde özetlemek istiyorum;
Radyatörlerde dolaşan sıcak su sürekli olarak radyatör içerisi ile kombi arasında gezdiği için çok az ısı kaybına uğrayıp çok az gaz tüketmektedir.
Ama sıcak su kullanımında , kullanılan sıcak suyun geri , kombiye dönüşümü olmadığı ve tekrar tekrar kullanımının söz konusu olmadığı için sıcak su sürekli fazladan gaz tükettirmektedir.Yani geri dönüşümsüz bir ısı kaybı vardır.
Eğer 5 kişililk aile ortalama sıcak su kullanımını %25 azaltırsa , gelecek olan fatura tutarınıda %20-25 oranında azaltmış olacaktır.

15 Ocak 2008 Salı

Kombi Hakkında Sık Sorulanlar

1.Kombi nedir?
Konutun hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi olarak adlandırılır.
2.Nasıl bir cihazdır?
Hafiftir, ufaktır, duvara asılır ve bu nedenle az yer kaplar, kolay taşınabilir, sessizdir, kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlar.
3.Kombi hangi malzemeden yapılır?
Genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur.
4.Ne tür bölümlere sahiptir?
Isıtma sistemi için gereken pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi zorunlu sistem ve emniyet bölümlere sahiptir.
5.Kombi kullanmanın faydaları nelerdir?
Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz. Ayrıca sıcak kullanım suyu konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.
6Çalışma ilkesi nedir?
Kombi cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun bir eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.
7.Kombi güvenlidirKombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya ve gaz kaçağına karşı TSE standartlarının ön gördüğü her türlü önlem ve tertibat alınmıştır.
8.Kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?
Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin. Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.
9.Kombiler kaça ayrılır?
Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik) olmak üzere üçe ayrılırlar. Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ön plana çıkmaktadır.
10.Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?
Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.
11.Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim?
Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih etmelisiniz.
12.Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir?
En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar.
13.Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir?
Gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. En ideal kullanımı, düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30-50 OC) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.
14.Kombinin ömrü ne kadardır?
Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir.
15.Kombim arızalandığında ne yapmalıyım?
Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir.
16.Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım?
Kombinizi yaz çalışma konumuna getirdiğinizde sadece kullanım sıcak suyu sağlarsınız.
17.Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım?
Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.
18.Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini kapatmak veya kısmak doğru mudur?
Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin çalışıyor olması gereklidir.
19.Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırabilir miyiz?
Çalıştırılabilir. Ancak en az iki tüp gereklidir. Ayni anda iki tüpgaz kullanmanızı sağlayacak özel tüp gaz kiti kullanılmalıdır. Ancak tüpgaz fiyatları doğalgaza oranla pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.
20.Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim?
Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.
21.Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır?
Kombilerde Garanti süresi minumum 2 yıldır.
22.Kombimin bakımı için neler yapmalıyım?Her altı ayda bir yetkili servis çağrılarak tesisat filtrelerinin temizlenmesi ve bacalı kombilerde baca çekiş kontrolü ve temizliği gerekmektedir.
23.Kombi nerede satılır?
Kombiler merkez firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır.
22.Kombinin ortalama ısı ayarı kaç derecede olmalıdır?
Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 OC' a göre dizayn edilmiştir. Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 80 ila 55 OC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.
23.Kombinin bar ayarı sıfırlanırsa kombi çalışır mı?
Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır.
24.Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır?
Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır.
25. Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar?
Kombide garanti süresi yetkili servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır.
26.Doğalgaza geçiş işlemleri nasıl yapılmaktadır?
Apartmanda oturanlar için öncelikle apartman yönetim kurulunun doğal gaza geçiş konusunda en az %51 çoğunlukla karar alması gerekmektedir. Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, doğal gaza geçişin merkezi mi, yoksa bireysel mi olacağı ise yine apartman yönetim kurulunun %51 çoğunluk kararı ile olur. Genelde şehir bazında abonelik işlemleri değişmekle beraber; şehrinizde bulunan gaz şirketinin yetki vermiş olduğu bayilerden birine giderek, proje ve etüt çalışması yaptırılır. Abonelik işlemi sırasında katılım payı ve güvence bedeli yatırılır. Projenizin gaz kuruluşu tarafından onaylanmasını takiben gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi gerçekleşir.

Doğalgaz kontenjanı artırıldı

Gazetecilerin doğalgaz sıkıntısıyla ilgili soruları üzerine Bakan Coşkun, bu konuda her türlü tedbirin alındığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın da bu konuda açıklama yaptığını anımsattı. Coşkun, "Diğer ülkelerden de kontenjan arttırıldı. Şu anda bir sorun yok" dedi

Doğalgaz sıkıntısı yok

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş (İGDAŞ), İran'ın doğalgaz vanasını kapatmasının İstanbul'da sıkıntıya yol açmayacağını bildirdi. İstanbul'da Aralık ayı ortalamasına göre günde 20 milyon metre küp doğalgaz kullanılıyor.
Yetkililer, ''İstanbul'da ne konutlarda, ne de sanayide doğalgaz sıkıntısı yaşanacağını, BOTAŞ'ın gaz arzının yeterli düzeyde olduğunu'' ifade ettiler

Ankara’nın gaz dağıtımına devler talip

Enerji sektörünün ilk önemli özelleştirmelerinden biri olacak Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesi için Rusya, Almanya, İspanya, Fransa, ABD, İngiltere, Dubai ve Türkiye’den 20’den fazla şirket şartname aldı.

Reuters’a bilgi veren bir Başkent Doğalgaz Dağıtım yetkilisi, bu şirketler arasında Gaz de France, Alman RWE, Rus Gazprom, İspanyol Gas Natural şirketlerinin yanı sıra Hollanda, Dubai ve Katar’ın önemli gaz şirketleri ile ABD ve İngiltere’den yatırımcıların da yer aldığını kaydetti

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, Başkent Doğalgaz Dağıtım’la ile ilgilenenler yerli firmalar arasında Çalık Grubu, Koç Grubu, Zorlu, Türkerler, Tekfen, Aksa, Palmet, Nurol ve Limak’ın yer aldığını belirtti. Yetkili, potansiyel yatırımcıların şirket hakkında bilgi almak için 7 Ocak’tan beri bilgi odasına girmeye başladıklarını bildirdi. Şirketin tamamının satılması için 25 Aralık’ta ihale açılmış ve son teklif verme tarihi de 26 Şubat olarak belirlenmişti. Başkent Doğalgaz’ın yaklaşık 1.1 milyon aboneyle Türkiye’nin ilk gaz dağıtıcı şirketlerinden biri olduğunu ifade eden yetkili, “Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinin temsilcileri Ankara’ya gelerek detaylı bilgiler alıyorlar. Katılımcılara bakıldığında son derece önemli bir ihale olacak ve önemli birfiyata ulaşılacak. Şu anda aklımızda bir rakam var, ancak telaffuz etmeyeceğiz. Eğer altında kalırsa kesinlikle satış olmayacak” dedi. Yetkili, şirketlerin ihale için ödeyecekleri parayı iki sene içinde elde edilecek kardan fazlasıyla elde edebileceğini vurguladı. Daha önce şirketin en az 3 milyar dolar satılabileceği belirtilmişti.

Zorlu’dan enerjiye 2.5 milyar dolar

Zorlu Enerji, yurtiçi ve yurtdışında hissedarı olduğu şirketlerle birlikte Türkiye, İsrail, Rusya ve Pakistan’da 2008-2011 döneminde toplam 2.49 milyar dolarlık enerji yatırımı gerçekleştirecek.

Şirketten İMKB’ye yapılan açıklamaya göre Zorlu Enerji’nin, Rusya’daki enerji santralleri projelerine yatırım yapmak amacıyla yüzde 51 ortak olduğu ICFS International’ın iştiraki Rosmiks şirketi tarafından inşa edilen 340 MW’lık Tereshkovo Enerji Santrali ve 340 MW’lık Kozhuhovo Enerji Santrali Projeleri’nin ilk fazı için, 2007-2008 döneminde öngörülen toplam 700 milyon dolarlık yatırımın büyük bir bölümü bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Ayrıca söz konusu projelerin 2009 yılında başlayacak ikinci fazı için 400 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Açıklamada Zorlu Enerji’nin, İsrailli ortaklarıyla birlikte bu ülkede gerçekleştirmeyi planladığı dört projeye 2011 yılına kadar toplam 1.03 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi. Buna göre Zorlu Enerji, yüzde 25 ortak olduğu İsrail merkezli Dorad Energy şirketiyle birlikte, toplam 850 milyon dolarlık yatırımla İsrail’in Ashkelon şehrine 800 MW kapasiteli doğalgaz dönüşümlü bir enerji santrali inşa edecek. Bu projenin yanı sıra Zorlu Enerji’nin yüzde 51 hissedarı olduğu Ashdod Energy ve Ramat Negev Energy şirketleriyle yüzde 26.5 pay sahibi olduğu Solbar Energy şirketinin, toplam 180 milyon dolarlık yatırımla üç adet doğalgazla çalışan kojenerasyon enerji santrali inşa edeceğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Şirketimizin yüzde 20 iştiraki olan Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnşaat’ın İsrail’deki santrallerin müteahhitlik işlerini, bu santrallerin işletme ve bakım işlerini ise şirketimizin yüzde 20 iştiraki olan Zorlu O & M Enerji Tesisleri’nin üstlenmesi beklenmektedir.”

Irak gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek

Irak’tan çıkarılacak 280 milyar metreküp doğalgaz, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç edilecek

Bakan Güler, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’in yönelttiği soru önergesine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına yazılı yanıt verdi. Güler, Irak gazının Türkiye’ye taşınmasıyla ilgili İstanbul’da 9 Mart 2007’de yapılan “Türkiye-ABD-Irak Üçlü Enerji Çalışma Grubu” toplantısına, TPAO ve BOTAŞ temsilcilerinin de katıldığını, Türk heyetine kendisinin, ABD heyetine ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Irak heyetine ise Irak Doğalgaz Boru Hattı Şirketi Genel Müdürü Salah Aziz Karım’ın başkanlık ettiğini kaydetti.Toplantıda, öncelikli olarak Irak enerji güvenliğinin önemi üzerinde durulduğunu, tarafların, enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesinde mutabık kaldığını belirten Güler, “Toplantılar sonucunda TPAO ve SHELL’in birlikte doğalgaz üretmesi tartışılmıştır. Ancak, toplantıya SHELL şirketinden temsilci katılmamıştır” dedi.Bağdat’ın kuzeyindeki 5 sahadan üretilecek toplam 280 milyar metreküp rezerve sahip Irak gazının, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç edilmesinin planlandığını bildiren Güler, şunları kaydetti:“TPAO, BOTAŞ, TEKFEN ve SHELL şirketleri arasında, Irak’ta bazı gaz sahalarının üretimi ve Avrupa’ya gaz ihracatı projesi üzerinde çalışmak üzere, 7 Haziran 2005’te bir mutabakat zaptı imzalandı. Devletler arası olması nedeniyle bu toplantıya SHELL şirketi katılmadı, Çalık Enerji’nin söz konusu projeye ortaklığı da gündeme gelmedi. Türkiye, toplantıda, merkezi Irak hükümetinin muhatap alınacağını ısrarla vurguladı.”

Güler: Bu kış halkımızı üşütmeyeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran kaynaklı doğalgaz sıkıntısına ilişkin olarak, “Aldığımız tedbirler sayesinde bu kış halkımızı üşütmeyeceğiz” dedi.

Hilmi Güler, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nce organize edilen “EN-VER Şenliği”nde, gazetecilerin İran’dan gelen doğalgaz sıkıntısına ilişkin sorularını yanıtladı. “Alınan tedbirler sayesinde bu kış inşallah halkımızı üşütmeyeceğiz” diyen Güler, önlemler almayı sürdürdüklerini söyledi.

İran gazı yolda, Rusya miktarı artırdı

Türkiye’ye verdiği doğalgazı kesen İran, sevkiyatın yeniden başlayacağını bildirdi. Ancak hattın boş olması nedeniyle, gaz Türkiye’ye en erken bir-iki gün içinde ulaşacak. Rusya da, Türkiye’ye ihraç ettiği doğalgaz miktarını artırdı.

İran yönetimi Türkiye’ye doğalgaz sevkıyatını yeniden başlatmak için yoğun çaba harcadığını açıkladı. Yetkililer akşam-sabah problemin ortadan kaldırılacağını duyurdu. Ancak hattın içi tamamen boşaldığı için gazın Türkiye’ye gelişi birkaç günü bulacak

Enerji Bakanlığı yetkilileri, turizm bölgelerindeki doğalgazda kısıtlamaya gidildiğini ancak Marmara Ereğlisi’ne dün akşam gelen sıvılaştırılmış doğalgaz tankeri ile normal düzene geçileceğini belirtiyor. Silivri doğalgaz deposundan günlük 15 milyon metreküp gaz çekiliyor. Bugün itibarıyla da 90 günlük gaz depolanmış durumda. Rusya’dan gelen Mavi Akım ve Batı Hattı da tam kapasite ile çalışıyor. Yap-işlet-devret santrallerine ise halen doğalgaz verilemiyor. Bu santraller ikincil yakıt olarak tanımlanan fuel-oil ve motorin ile çalışıyor.

RUSYA DOĞALGAZ MİKTARINI ARTIRDI
Gazprom şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’ye verilen doğalgaz miktarı, bugün günlük 40 milyon metreküpe yükseltildi. Şirket, Türkiye’ye günlük ihracatı 30’dan 38 milyon metreküpe yükselttiğini geçen hafta açıklamıştı.Gazprom, 25 Aralık ile 13 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye sözleşme dışı 90 milyon metreküp doğalgaz verdiğini bildirdi.

YUNANİSTAN’DAN ELEKTRİK ALIMI DURDU
Doğalgaz ile bağlantılı olarak elektrikte yaşanan sıkıntı sonrası geçtiğimiz hafta Yunanistan’dan alınmaya başlanan elektrik satışı durdu. Yunanistan Bulgaristan’ın kendisine elektrik satışını durdurduğunu gerekçe göstererek, Türkiye’ye verdiği elektriği kesti.
Sadece 2 gün bu ülkeden günlük 80 megavatlık elektrik alınabildi. Türkmenistan elektriğini topraklarından Türkiye’ye ulaştıran İran’ın fazla çekildiği gerekçesiyle birkaç gün önce bu elektriği de kestiği ortaya çıktı. Ancak yetkililer, alım miktarının günlük 70 megavata çekilmesiyle sorunun aşıldığını belirtiyor.

Enerji sıkıntısına ÖTV tedbiri

Yaşanan son doğalgaz krizi, hükümeti farklı alanlarda önlem almaya itti. Fuel oil, motorin gibi sıvı yakıtlarla çalışan elektrik santrallerini teşvik etmek amacıyla ÖTV oranlarının aşağı çekilmesi için çalışma başlatıldı.


Hükümet enerjide yaşanan sıkıntıları aşmak için yeni tedbir arıyor. İran’ın Türkiye’ye verdiği doğalgazı kesmesinin ardından gaz ile elektrik üreten santrallerden sıvı yakıta geçmeleri istendi. Ancak bu durumda maliyetler yükseldiği için elektrik faturası kabarıyor. Bu nedenle Enerji Bakanlığı doğalgaza alternatif yakıtların maliyetini düşürmek üzere harekete geçti.

Bakanlar düzeyinde ele alınan karar, Hazine ile yapılacak görüşmeler sonrasında netleşecek. Elektrik üreten santrallerde yakıt olarak kullanılan fuel oil ve motorin gibi ürünlerden litre başına alınan maktu ÖTV düşürülecek.
İNDİRİM ORANI BELLİ DEĞİL
Örneğin şu anda 100 YTL’lik motorin bedelinin 37 YTL’si ÖTV’den geliyor. ÖTV tutarının ne kadar indirileceği henüz kesinleşmedi. Hazine onay verirse sıfırlanması da gündeme gelebilecek. ÖTV oranları düşürüldüğünde sıvı yakıtla çalışan santrallerin ürettiği elektriğin maliyeti de düşecek. Enerji Bakanlığı yetkilileri bu karar sonrasında ÖTV gelirlerindeki kaybın elektrik üretimindeki maliyete göre çok daha hafif kalacağını düşünüyor.

Protherm Leopard


Teknik sanatsal eğilimleri ve
buna bağlı gelişmeleri takip
etmek Protherm' in sloganı
haline gelmiş durumdadır. İşte
yeni dizayn Leopard serisi
kombiler bu slogana uygun
olarak geliştirilmiştir. Bu yeni
serinin temelinde Leopard'ın
daha önceden kalitesi
kanıtlanmış özelliklere
bulunmaktadır. Basit kullanımı
ve dizanı Leopard'ı günümüzün
en üst seviye cihazları arasına
sokmuştur...

Isısan Havlupanlar


Isısan Havlupanlar


Banyo ısıtmasında özellikle şık tasarımlarıyla ve havluları kurutabilme özellikleri nedeniyle tercih edilir. * Standart olarak beyaz (RAL 9010) renkte üretilirler. Kullanıcın tercihine göre farklı renklerde özel üretim yapılır. * Standart olarak düz olarak üretilir. Bombeli modelleri siparişe göre üretilebilir. * Özellikle modern banyolarda tercih edilen kromaj kaplama hem düz hem de bombeli modellerde uygulanabilir.

ALURAD Radyatör


Hafifliği, iletkenliği ve dayanıklılığıyla uzay sanayii dahil olmak üzere pek çok sanayi dalında güvenle kullanılan alüminyum; radyatör üretmek için de mükemmel bir hammaddedir. Bu mükemmel hammaddeyi, "mükemmel radyatör"e ancak mükemmel bir teknoloji dönüştürebilirdi. Feniş bunu başardı ve ISO 9002 güvencesiyle mükemmel radyatör Alurad'ı üretti. Alurad ISO 9001, TSEN 442 belgeleri ve İngiltere Alexal Tasarım Ödülü'nü de alarak kendini kanıtladı.

Zarif hatlarıyla ve kompakt yapısıyla çok az yer kaplar. Şık görüntüsü nedeniyle mimarların tercihidir. * Alüminyum malzemenin materyal özelliği sayesinde yüksek ısı verimi sağlar. * Her türlü ihtiyaca göre farklı boyutlarda ve şekillerde üretilebilir. * Ortama uyum sağlaması için istenilen renkte üretilebilir. * Özgün tasarımı sayesinde yüksek hızda homojen ısı dağılımı sağlar. * Az miktarda su kullanımı ile enerji tasarrufu sağlar. * Kaynaksız yapısı sayesinde uzun ömürlüdür. * Hafifliği ile yapılara gereksiz ağırlık yüklemez, montajı kolaydır. * İmalat hatalarından doğabilecek zararlara karşı 10 yıl garantilidir.

Eca Fortius Kombi


24-28 kW ısıtma ve sıcak kullanma suyu kapasitesine sahip E.C.A. Fortius Hermetik Monotermik Kombi. *Doğalgaz ve LPG yakıtlı modeller
*Dijital ekran (çift dijitli) + 6 LED'li gösterge paneli.
*Kalorifer devresi su sıcaklığının 1° C hassasiyet ile gösterimi.
*Kullanım suyu sıcaklığının 1° C hassasiyet ile gösterimi.
*19 adet arızayı kodlayarak gösterme.
*9 adet servis ayarını ekranda görülen kod yardımı ile kolayca ayarlanabilmesi.
*Şeffaf kontrol paneli kapağı.
*Sıcak kullanım suyu önceliğini iptal olanağı.
*Dış hava sıcaklık sensörü bağlama olanağı.
*On/Off çalışan oda termostatlarından farklı olarak modülasyon yaptırma özelliğine sahip oda termostatı bağlama olanağı.(Open - therm iletişim protokolünü destekler).
*PB2 kullanıcı butonu ile her basma sırasına göre aşağıdaki değerleri dijital ekran gösterir; Kalorifer gidiş suyu ayar değeri Sıcak kullanım suyu ayar değeri.
*Dış hava sıcaklığı güncel değeri.
*Dış hava sıcaklık eğrisi başlangıç noktası ayar değeri Dış hava sıcaklık eğrisi eğim ayar değeri.
*Elektrik şebekesi güncel voltaj değeri.
*Son 8 adet arıza kodunun hafızada tutulması.
*3 yıl garanti.
*Cihazla birlikte, standart olarak haftalık diğital program saati ve oda termostatı verilmektedir.

Eca Confeo Digital Kombi


24 kW-28 kW ısıtma ve sıcak kullanma suyu kapasitesine sahip E.C.A. Confeo Dijital Hermetik Monotermik *Kombi. Doğalgaz ve LPG yakıtlı modeller.
*24-28 kW ısıtma kapasiteli.
*Çift elektronik ateşlemeli.
*%35 - 100 arası güç modülasyonu.
*Kullanım suyunda freed forword ve türbin sistemi ile sabit sıcaklıkta su alma imkanı.
*Otomatik by - pass sistemi ile tesisatı ve kombiyi koruma altına alma özelliği.
*Paslanmaz çelik brülör ile yüksek yanma verimi, düşük aık gaz emisyonu.
*14 ayrı emniyet sistemi. Montaj bağlantı plakası sıva üstü kolay montaj.
*3 kademeli sirkülasyon pompasıyla daha az enerji tüketimi ve her mekana uyum.
*Dijital ekran (çift dijitli) + 6 Led'li 4 butonlu gösterge paneli Şeffaf kontrol paneli kapağı.
*Dış hava sıcaklık sensörü bağlama olanağı.
*On/Off çalışan oda termostatlarından farklı olarak modülasyon yaptırma özelliğine sahip oda termostatı bağlama olanağı (Open - therm iletişim protokolünü destekler)
*3 yıl garanti.
Boyutlar: 454 X 750 X 340

Eca Colora Kombi


Yakıt:hem doğalgaz, hem de LPg ile çalışabilir.* Çift elektronik ateşlemeli. * %35 - 100 arası güç modülasyonu. * Kullanım suyunda türbin sistemi ile sabit sıcaklıkta su alma imkanı. * Freed forward ile anında istediğiniz sıcaklıkta kullanım suyu. * Arıza teşhis sistemi ile anında arıza tespiti ve giderilmesi. * Kompakt yapı ve optimum ölçüler ile her mekana uyma özelliği. * Paslanmaz çelik brülör ile yüksek yanma verimi, düşük atık gaz emisyonu. * Yüksek yanma ve ısıl randıman sayesinde yakıt tasarrufu. * 14 ayrı emniyet sistemi. * Montaj bağlantı plakası sıva üstü kolay montaj. * 3 kademeli sirkülasyon pompasıyla daha az enerji tüketimi ve her mekana uyum. * 3 yıl garanti.Kombi kapasiteleri20.000kcal-24kW24.000 kcal-28 kWBoyutlar:(454) X (750) X (340)

Buderus Akıllı Kombi


Yüksek Yakıt Tasarrufu - Yüksek verim: %93 . - Sınıfının en gelişmiş otomasyon sistemine sahiptir. - 3 Tam Modülasyon sayesinde yüksek yakıt tasarrufu sağlar. - 3 tam modülasyonu: Oda sıcaklığına (RC10 ve RC 20 oda kumandaları ile) Tesisat suyu sıcaklığına Kullanım suyuna göre yapar. Gelişmiş Otomasyon Sistemi -. Son teknoloji: UBA H3 Beyine sahiptir -. Yoğuşmalı kazan ve bilgisayarlı kombide kullanılan beyinin aynısıdır. -: Bu sayede sınıfının en gelişmiş otomasyon sistemi ile donatılmıştır. -: Buderus EMS sistemleri ile çalışmaya uygundur: SM10 Solar modül kullanma imkanı Easy-Switch telefonla kumanda imkanı Easycom ile bilgisayar ortamından tüm verilere ulaşma ve kontrol etme imkanı. Sıcak Suda Konfor - Entegre türbin ve sıcak kullanım suyu sensörü sayesinde arzulanan sıcak su debi ve sıcaklığa anında cevap verir. - İstenilen sıcak kullanım suyu debisini ve sıcaklığını sürekli sabit tutar. - Sıcak su kullanımı sırasında sirkülasyon pompası çalışmadığından tesisatta istem dışı ısınması problemi olmaz. Gelişmiş Entegre Eşanjör - Son jenerasyon entegre eşanjör ile üç yollu vanaya gerek kalmaz. - Paslanmaz çelik brülör ile uzun ömür. - Multigaz brülör: Kolay ve hızlı gaz dönüşümü (DG + LPG) Emniyet sistemi - Tam emniyetli gaz armatürü - İlave Baca emniyet sensörü (Sadece bacalı tiplerde) - İyonuzasyon alev kontrollü - Dona karşı emniyet, - Pompa blokaj koruması - Genleşme tankı (8L)
Ürünler
Türü
Kapasite (kcal/h)
Sıcak Su Kapasitesi (10/40°C) (l/dak)
En (mm)
Yükseklik (mm)
Derinlik (mm)
U 052 - 24K AKILLI KOMBİ
Hermetik
20640
11.5
400
735
360
U 052 - 28K AKILLI KOMBİ
Hermetik
24080
13.4
440
735
360

Buderus yoğuşmalı Kombi


Çok Düşük Yakıt Tüketimi - Yoğuşma teknolojisi sayesinde, su buharındaki enerjiden faydalanır. Alt ısıl değere göre %107 varan (40/30°C sistemde) norm kullanma verimine sahiptir. - Geliştirilmiş ısı iletimi sayesinde, çok düşük baca gazı sıcaklıkları - Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan çalışır. - Oda sıcaklığını ±0,1°C tutarak sıcaklık dalgalanmalarını engeller ve enerji ekonomisi sağlar. Çok Uzun Ömür Buderus Patentli Özel Magnezyum-Alüminyum-Silisyum alaşımı - Çok Yüksek korozyon dayanımı, - Çok Yüksek ısı iletimi - ve hafif yapısı ile çok uzun ömürlüdür. 1981 yılında monte edilen Buderus Yoğuşmalı kazanlar günümüzde halen problemsiz olarak hala çalışmaktadır. Yüksek Sıcak Su Kapasitesi - Kullanım suyunda kapasitesini 24,500 kcal/h çıkarmaktadır. - Bu sayede dakikada 13 litre sıcak su kullanılabilir. - Sıcak Start fonksiyonu ile anında konforlu sıcak su Çok Sessiz Çalışma Kütüphanelerde hedeflenen ses seviyesinin bile altında. (Ara kapasitede 23 db(A), tam kapasitede 38db(A) Türkiye Şartlarına Uygunluk Düşük gaz basınçlarında (0,5 mbar) ve Düşük voltajda emniyetli (170V) çalışma Tam Emniyet Baca sensörü, fark basınç prosestatı, limit termostat ve 3 bar emniyet ventili. Anti-blokaj sistemi ve Donma emniyeti.
Ürünler
Türü
Kapasite (kcal/h)
(40/30°C) Norm Kullanma Verimi (%)
Sıcak Su Kapasitesi (10/40°C) (l/dak)
Boyler Hacmi (l)
En (mm)
Yükseklik (mm)
Derinlik (mm)
GB 022-24K KONFORPLUS YOĞUŞMALI KOMBİ
Hermetik/Bacalı
20640
107
13
460
780
330
GB 022-24S SINGLE KONFORPLUS YOĞUŞMALI KOMBİ
Hermetik/Bacalı
20640
107
460
780
330
GB 122-24K YOĞUŞMALI KOMBİ
Hermetik/Bacalı
20640
107
11.5
0.95
480
850
370
GB 032-24K BALKON TİPİ YOĞUŞMALI KOMBİ
Hermetik
20640
109
13.4
535
775
265

Demirdöküm YER TİPİ HERMETİK SOBAHermetik (denge) bacalı
9 kW gücünde
Doğal gaz veya LPG ile kullanım
Avrupa normlarına uygun paslanmaz çelik brülörlü
Otomatik ateşleme sistemi
Pilot alevli
Basınç ayarlı
Yanma yüzeyleri kaliteli emaye malzeme kaplı
Magnet ventil emniyet sistemli
Baca sensörü ile tam güvenli
Otomatik termostat ile sabit sıcaklık
Dayanıklı özel panoramik camlı
TSE, CE belgeli
2 yıl garanti

Demirdöküm Panel Plus RadyatörYüksek Isıl GüçDemirDöküm panel radyatörler 25 mm hatvesi sayesinde, Türkiye'nin en yüksek ısıl güçlü panel radyatörleridir.
Uzun ÖmürDemirDöküm panel radyatörler, Çinko Fosfat ve Kataforez boya ile kaplanmaktadır. Korozyon dirençleri, yaş boya+demir fosfat kullanılan radyatörlerden 2 - 4 kat daha yüksektir.
Gelişmiş TeknolojiRakipsiz robot kaynak ve boya teknolojisiyle ve üstün kalitesi ile DemirDöküm panel radyatörler, Türkiye'de 10 yıl garanti ile satışa sunulan ilk radyatörlerdir.
Dünya'nın TercihiTüm radyatörler TSE (Türkiye), BSI (İngiltere), DIN (Almanya), NF (Fransa), CE gibi belgelere sahip olup, kalitesi tüm Dünya tarafından onaylanmıştır. BSI ve TSE onaylı ISO 9000 begesine sahiptir.

Demirdöküm VintoLCD Panel
Dokunmatik tuşlar
Elektronik ateşleme
Yüksek verim
Minimum boyut
Kademesiz (Full) alev modülasyonu
Donma emniyeti
Pompa anti-blokaj sistemi
Diagnostik arıza teşhis sistemi
Üstün sıcak su konforu
Çift eşanjör sistemi
Düşük debilerde kullanım
Montaj kolaylığı
3 yıl garanti

Demirdöküm Aden17.000 kcal/h, 20.000 kcal/h ve 26.000 kcal/h kapasite
Bacalı - Hermetik model
Elektronik ateşleme
Kompakt tasarım minimum boyut
Led'li uyarı sistemi
Akıllı ateşleme sistemi
Üstün sıcak su konforu
Mikro işlemcili kontrol sistemi
Oda termostatı, dış hava kompanzasyon, inter aktif telekontrol üniteleri ile uyumlu çalışma (opsiyonel)
Pompa anti - blokaj sistemi
Donma emniyeti
3 yıl garanti

Demirdöküm Nitron
20.000 kcal/h, 26.000 kcal/h kapasite
Hermetik model
%93 verim ile ekonomik kullanım
3 yıldız verim sınıfı
Full digital LCD ekran
Kapasite kullanımının LCD ekrandan izlenebilirliği
Dokunmatik tuşlar ile rahat ve şık kullanım
Tek tuş ile "Ekonomik" ayara geçiş seçeneği
Yakıt tipinin LCD ekran üzerinden izlenebilirliği
Dijital program saati ile ayarlanabilir konfor
Self adaptasyon sistemi ile tesisat ve montaj koşullarına otomatik adapte olabilme
Kademesiz full alev modülasyonu
EMC filtre (Elektromanyetik dalgalara karşı filitreleme)
175-300V besleme voltaj aralığında sorunsuz çalışma
Donma emniyeti
TSE ve CE belgeli
3 yıl garanti
10 yıl parça bulundurma garantisi

Demirdöküm Kalisto


17.000 kcal/h, 20.000 kcal/h, 26.000 kcal/h kapasite
Bacalı - Hermetik model
%93 verim ile ekonomik kullanım
Elektronik ateşleme
Kademesiz (full) alev modülasyonu
LCD ekran
Dijital Arıza uyarı sistemi
Akıllı ateşleme sistemi
Elektro manyetik uyumluluğu EMC filtre
Çift eşanjör sistemi
Üstün sıcak su konforu
Mikro işlemcili kontrol sistemi
Oda termostatı, dış hava kompanzasyon, interaktif telekontrol üniteleri ile uyumlu çalışma
Yerden ısıtma sistemlerinde kullanım imkanı
Step motorlu üç yollu vana kullanımı
Boyler bağlantısına uygunluk
Donma emniyeti
TSE ve CE Belgeli
3 Yıl Garanti

14 Ocak 2008 Pazartesi

Doğalgaz Kombi Tesisatı Kampanya Fiyatı

Tekdal Isı Taahüt Mühendislik. Tarafından yapılan Kampanyanın Detaylı Örneği.Bu Gibi Birçok Kampanyaları mevcuttur.Lütfen İlanm Üzerindeki Numaradan Detaylı Bilgi Alınız.Türkiye Yunanistan Doğalgaz Anlaşması

Türkiye ile Yunanistaan arasında açılan doğalgaz boru hattı ile Türkiye doğalgaz ihracatına başladı.

İzmirde Gaz Açılışı

EPDK BAŞKANI SAYIN YUSUF GÜNAY’IN İZMİRGAZ İLK GAZ VERME TÖRENİNDE KONUŞMASI
Sayın ValimSayın Belediye Başkanı,İzmirgaz şirketinin değerli yöneticileri,Saygıdeğer katılımcılar,
Bugün İzmir’in Karşıyaka-Mavişehir bölgesinde abonelere doğal gaz verilmesi sebebiyle toplanmış bulunuyoruz.
Artık hepimizin çok yakından bildiği gibi doğal gaz, hem vatandaşların hem de sanayicilerin tercih ettiği, ekonomik ve verimli bir enerji kaynağıdır. Özellikle kış aylarının çetin geçtiği, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgeler ve rekabet için girdi maliyetlerini azaltmak isteyen sanayi tesisleri için bu yakıt türüne karşı çok yoğun bir talep gelmektedir.
Bu enerji kaynağının Türkiye çapında şehirlerde, konutlarda, ticarethanelerde ve sanayi tesislerinde kullanımı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yaygınlaştırılmıştır.
2003 yılının Haziran ayından bugüne ülkemizin şehir içi doğal gaz ihaleleri, başkanı olduğum Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir.
Kurum olarak 3 yılda 52 bölgemiz için ihaleye çıkmış ve bunlardan 42’sini sonuçlandırmış bulunuyoruz.
3 yıldır bu ihalelerde özel şirketler zorlu bir hizmet yarışına tutuşmaktadır.
Bu sektörü yakından takip eden herkesin hem fikir olduğu gibi bu yatırımlar hem beklenenden daha hızlı gerçekleşmekte hem de birçok açıdan yapıldığı bölgelerin gelişme ve kalkınmasına hizmet etmektedir.
Birincisi doğal gaz şebekelerinin yapımında, işletilmesinde, o bölgenin insanları istihdam edilmektedir. Ardından bu bölgelerde kombi, tesisat malzemeleri gibi yan sanayi ve ticaret imkanları gelişmektedir.
Ayrıca doğal gaz kullanımına başlanan bölgelerde iki önemli sonuç alınmaktadır. Birincisi kentsel hava kirliliğinde çok kısa sürede ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Bu yatırımlar sayesinde vatandaşlarımız konutlarında daha çağdaş, kullanımı kolay, pratik bir enerji kaynağı tüketmektedir.
Bir diğer husus o bölgenin sanayi tesislerinde yapılan üretimde kullanılan enerjinin maliyetleri ciddi oranlarda düşmektedir. Bu sayede sanayicilerin hem ülke çapında bölgeler arasında hem de uluslararası alanda rekabet imkanı artmaktadır.
Daha da önemlisi geliştirdiğimiz ihale modelinin bir sonucu olarak özel sektörün çok düşük hizmet bedelleri alarak vatandaşlara ucuz fiyatlardan doğal gaz satışı yapmaktadır.
İstihdam ve ticaret imkanlarının yanı sıra, ekonomik ve çağdaş bir yakıtın ülke çapında kullanılmaya başlanmış olması zincirleme bir etki yaparak bu enerji kaynağına yönelik hem vatandaşlarımızın hem de sanayicilerimizin ilgisini daha da arttırmaktadır.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olarak tüm bu müspet sonuçların alınacağını bilerek şevkle ve hızla ihaleleri sonuçlandırdık.
İzmir ve ilçeleri ihalesini gerçekleştirdiğimiz 22. bölgemiz oldu.
İhaleyi kazanan ve Kurumumuzdan dağıtım lisansı alan İzmirgaz şirketinin gelinen aşamada Karşıyaka, Kemalpaşa, Bornova, Torbalı, Aliağa, Çiğli, Buca, Konak bölgelerinden abone kabul etmeye başlamış olması memnuniyet verici bir gelişmedir.
Bugün Karşıyaka Mavişehir bölgesi konutlarına ilk gaz verilmesinin ardından süreç gelecek aylarda Kemalpaşa Aliağa ve Torbalı şeklinde devam edecektir.
Böylece az önce ifade ettiğim bir çok olumlu gelişme İzmir ve ilçeleri için de yaşanacaktır.
İzmirgaz şirketinin yöneticilerini ve çalışmalara katkı sunan tüm kamu ve özel şirket yetkililerini kutluyor hepinize saygılar sunuyorum.

Doğalgaz nedir?

Fosil yakıtlar grubundan hidrokarbon esaslı doğalgaz, yer altında gözenekli kayaların boşluklarına sıkışmış olarak yada petrol yataklarının üzerinde gaz halinde büyük hacimler şeklinde bulunur. Doğalgaz; %95 metan, az miktarda da etan, propan atom, bütan ve karbondioksitten oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır. Doğalgaz kokusuz olduğundan kaçakların farkedilebilmesi için özel olarak kokulandırılır. Bu amaçla THT(tetra hidro teofen) ve / veya TBM(tersiyer bütil merkaptan)kullanılır. Karışımın içinde %95 yada daha yüksek bulunan metan gazının özelliği kimyasal yapısı en basit ve karbon içeriği en düşük olan hidrokarbon gazı olmasıdır. Metan molekülü 1 karbon 4 hidrojen atomundan oluşur. Kimyasal yapısının basit olması nedeniyle yanma işlemi kolaydır ve tam yanma gerçekleşir. Dolaysıyla; duman, is,kurum,ve kül oluşturmaz. Yanması en kolay ayarlanabilen ve yanma verimliliği en yüksek olan yakıttır. Bu özelliği kullanım kolaylığı ve ekonomisi sağlar. Karbon içeriğinin düşük olması nedeniyle atmosferde sera etkisi oluşturan ve insan sağlığı bakımından zehirleyici olan karbondioksit gazı emisyonu, katı yakıtlara göre 1/3 ve sıvı yakıtlara göre ½ oranındadır.